Poznaj bliżej Jogę

Joga jest jak muzyka.
Rytm ciała, melodia umysłu

i harmonia duszy

tworzą symfonię życia.

B. K. S. IYENGAR

Joga

Istnieje wiele definicji jogi.

Samo słowo joga(yoga) pochodzi od sanskryckiego słowa yuj co znaczy: łączyć, wiązać, jednoczyć, kierować i skupiać na czymś uwagę, nakładać jarzmo. Joga wywodzi się z Indii i powstała w 2500 roku p.n.e.

Praktykę jogi, jako pierwszy ujął w system Patanjali (nazywany Ojcem Jogi) w klasycznym traktacie Joga-sutry. Nie należy zapominać, że w czasach starożytnych wszelkie najwspanialsze dzieła człowieka dotyczące nauki, czy sztuki miały związek z religią. I, choć joga wyrosła na glebie indyjskiej, nie jest religią, ani dogmatem dla jakiejś jednej kultury. Joga w swoim zamyśle jest ścieżką uniwersalną, drogą otwartą dla wszystkich, niezależnie od miejsca urodzenia i pochodzenia.

Joga przez ostatnie dziesięciolecia zdobyła sobie wielu zwolenników na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, a przez ostatnie kilkanaście lat również w Polsce. Niewątpliwie stało się to za sprawą żyjącego w Indiach mistrza B.K.S Iyengara, który w latach 50-tych zaczął przyjeżdżać do Europy i USA,  by propagować jogę.

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar jest jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi. Praktykuje i naucza już od ponad 70 lat. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie praktykuje jogę.

Joga według metody Iyengara

W Polsce rodzaj jogi określany mianem metody Iyengara zyskał największą popularność. Metoda ta charakteryzuje się dużą precyzją (ważne jest w jaki sposób układamy stopy, dłonie, jak ustawiamy dystans, odnajdujemy linię ciała),oraz zastosowaniem pomocy (wałków, kostek, pasków), które pozwalają na wykonywanie pozycji(asan) w wariantach uproszczonych lub terapeutycznych. Dzięki temu metoda ta jest dostępna dla wszystkich osób,  niezależnie od wieku, sprawności fizycznej i poziomu umiejętności.

Większość osób rozpoczynających praktykę jogi decyduje się na ten krok głównie ze względu na jej aspekt fizyczny. Najczęstszym powodem bywa problem zdrowotny, taki jak ból kręgosłupa, kontuzja, nadciśnienie, bezsenność. Częstą motywacją jest też chęć poprawy stylu życia lub próba poradzenia sobie ze stresem. Ten aspekt jogi, wyciszający i oddziaływujący na nasz umysł,  jest coraz bardziej doceniany w dzisiejszym zagonionym życiu. Joga przyciąga nie tylko ludzi młodych i poszukujących (tak, jak najczęściej było to jeszcze jakieś 10-15  lat temu). W równym stopniu są to osoby wykonujące zawody związane z dużym stresem, które w jodze widzą szansę na uspokojenie pędzących myśli, lęków i stresów. Z tego powodu, że stres stał się integralną częścią naszego życia, możemy jedynie szukać sposobów na  radzenie sobie z nim. I joga jest niezaprzeczalnie jednym ze sposobów na to, jak na bieżąco radzić sobie z codziennym stresem.

Czy joga jest dla mnie?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących jogi. Jednym z nich jest wyobrażenie, że joga jest dla osób elastycznych, młodych i rozciągniętych. Nie jest to prawda, jogę (jeśli chce) może praktykować każdy.. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy elastyczni, sztywni, młodzi, czy starzy, grubi, czy chudzi. Najważniejsze jest to, że podejmujemy wysiłek, by w sobie coś zmienić. Każda motywacja jest dobra i każdy może rozpocząć ten proces. Na pewno warto się przekonać i mieć swoje osobiste doświadczenie.

XNie pokazuj tego powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.